Gaziantep’ten yola çıkan bez baklava çantasının geri dönüşüm macerası.

PP ham maddesi olarak dünyaya gelen ve petrol türevi bir ürün olmasına rağmen çevre en az zarar veren, karbon ayak izi ufacık bir bez baklava çantasının günleri ve geri dönüşümle devam edecek hayat eğrisini izleyelim.

PP boncukları sıcak tünele girmeye başladığında süreç başlamıştır artık. Yavaş yavaş eriyen ve uygun şekillendirme sıcaklığına gelirken dokusuz örgüsüz kumaş olacağı bölüme yaklaşır ufak boncuklar. Kalıptan erimiş şekilde kalendere döküldüğünde ilk nefesini alır ve artık bir rulo üzerinde sarılı dokusuz örgüsüz kumaştır. O sıcak tünelde yeni arkadaşlar edinmiştir, konsantre boya baloncukları artık ona renk vermiştir, şeffaf değil artık kremdir. Zaten yola çıkarken üretim formunda krem renk talebi vardır. Baklava torbası olacak bu boncuklar, baklava çantasınada krem çok yakışır iyi pişmiş çıtır çıtır o görüntüyü hatırlatır.

Beklemeye başlar ruloya sarılı şekilde, yakında sipariş eden firmanın tasarımı basılcak krem kumaş kimlik kazanacaktır. Sırası geldi artık en pratik ve hızlı yoldan flekso baskı ile renklenecektir. Boya ile buluşur ve artık üzerinde logo vardır, ama daha çok yol vardır baklava tezgahlarından müşterilere ulaşmaya.

Başka bir bekleme süreci başlar ama artık nereye gideceği bellidir geri dönüştürülebilecek kumaşın. Şekillendirme makinasında sıra geldiğinde makina üzerinden kayarak koliye doğru ilerlemeye başlar. Büyük şans bu kumaş Türkiye’nin çevre dostu ambalaj üreticisi Netpak Amblaj tesisinde, yüksek teknoloji ile ultrasonik sistemle üretilecektir. Bu sorumluluk ve heyecan ile koliye giren bez baklava çantasının rotası bellidir artık, çevre dostu üretimin zirvesinden baklavanın başkentine yolculuk başlamıştır.

Heyecan dorukta mis gibi kokular geliyor ama koli açılsada görsem şu baklavaları, taşımaya başlasam. Nihayet sıra sana geldi, ne şans koliden çıktın içine enfes bir kutu baklava koyuldu, sanırım seni yine yolculuk bekliyor. Hediyelik bir kutu baklava taşıyorsun. Sağlam ve yakışıklı olmak zorundasın. Seni üreten üreticini ve taşıdığın markanın değerini sergiliyorsun.

Havalimanına geldik, etrafına bak baklava götüren ne kadar çok kişi var değil mi? Burası Gaziantep Havalimanı, bütün dünyaya bez baklava çantalarının içinde nefis antep fıstıklı tonlarca baklava taşınır.

Yolculuk bitti, mutlu yüzler görüyorum. Markayı ve baklavayı taşıdım peki şimdi ne olacak. Korkma bez baklava çantası ev sahibi seni çok beğendi ben bu çantayı kullanırım dedi. Bir gün domates taşırsın bir gün oyuncak. Ne kadar güzel değil mi seni tekrar tekrar kullanıyorlar.

Aileye katılalı çok zaman oldu, onlarca başarılı görevi yerine getirdin, artık emekli olmak istiyorsunun. Bütün umudun plastik geri dönüşümüne ulaşmak. Bugün sabah yorgun arkadaşlarınla dönüşüm kutusundasın. Seni şimdi ne bekliyor? Tabiki geri dönüşüm. Tekrar o sıcak tünele gireceksin yeni arkadaşların olacak belki bu sefer farklı renkte farklı bir görevde.

Daha temiz bir çevre için görev de bitmesin, geri dönüşüm de.

Bez Baklava Çantası
Geri Dönüşümlü Baklava Bez Çantası