Bez Çanta İmalatı

Çanta İmalatında Kullanılan Yapıştırıcılar Zararlı Mıdır?

Çanta yapılırken kullanılan bazı madde sağlığa zararlı kimyasallar içerebilir. Örneğin deriden yapılan her çanta bir süre sonra kullanıma bağlı sıkıntılar yaratır. Deri zamanla beslenemediği için eskir ve yırtılma, açılma, soyulma gibi birçok soruna yol açarken aynı zamanda bir de sağlığınıza zarar verecek şekilde koku yaratabilir. Ayrıca bu çantalarda dikişler model olarak kullanılsa bile en çok kullanılan birleştirme yöntemi yapıştırıcılardır. Yapıştırıcılar kullanılırken en sağlam yapışma işlemi sağlayan yapıştırıcılar tercih edilir. Tabii ki bu yapıştırıcılar içinde barınan kimyasallar da zamanla sizin sağlığınızda olumsuz gelişmelere yol açacaktır. Oysa bez çanta imalatı ne bir boya ne de bir yapıştırıcı işlemine maruz kalmadan yapılır. Yani bez çantalarda verilen renk genelde seçilen bezin rengidir. Bez de ipin doğal rengi olan renkte üretilir yani ekstra zararlı bir boyaya ihtiyaç duyulmaz. Bez çantalarda kesinlikle yapıştırıcı kullanımına da yer verilmez.

Bez Çantada Yapıştırıcı Neden Kullanılmaz?

Bez çanta imalatı daha çok dikilerek yapılır. Yapıştırıcı kullanımı diğer çantalara göre oldukça azdır. Çünkü bez çanta kullanılan yapıştırıcıları uzun süre muhafaza edemez. Bez çantalar esnedikçe ya yapıştırıcı etkisini kaybeder ya da kumaşın fazlaca esnemesi nedeniyle yırtılmalara yol açar. Her şekilde yapıştırıcı bez çantanın doğal yapısını bozmaktadır. Bez çanta yumuşak olur, oysa yapıştırıcı kullanmak bu çantayı belirli noktalarda sert bir hale getirerek hoş olmayan bir görüntü sunacaktır. Bez çantalar üzerine işlenen desenlerde bile çoğu zaman yapıştırıcı kullanılmayarak dikiş işlemiyle desenler çanta üzerine işlenir.

Bez Çantalara Desen İşlemek

Bez çanta imalatı bittikten sonra eğer üzerine desen işlenecekse bu da çantanın doğasına uygun olarak yapılmalıdır. Çantanın üzerine işleme usulüyle desen işlenebilir, çeşitli materyallerden dikiş işlemiyle desenler yaratılabilir, baskı işlemleriyle istenen desen çanta üzerine basılabilir. Her türlü işlemde bez çanta yine zarar görmeyecek şekilde ve kimyasal barındırmayacak usullerle hareketlendirme işlemine tabii tutulur. Dilerseniz tek renk bir çanta alarak üzerine kendi istediğiniz deseni işlersiniz, dilerseniz de bizim hazırladığımız desenlerden bir çanta seçerek direkt kullanmaya başlayabilirsiniz.