Bez Çantalar Nasıl Yapılır?

Doğaya Zarar Vermeyen Çanta

Genellikle bayanların kullandıkları bir eşya olan çanta her türlü ürünlerini içinde saklayabildikleri geniş bir şeydir. Bu nedenle bazen erkekler tarafından da kullanılmaktadır. Erkekler genelde daha küçük ve pratik çantaları tercih ederek az sayıdaki eşyalarını bu küçük çantalara sığdırabilirler. Ama kadınlar için eşyaların bir sınırı yoktur. Neredeyse ihtiyacı olan her şeyi yanında taşıyan kadın hem büyük hem de sağlıklı bir çanta taşıyarak ihtiyaca göre bir kullanım gerçekleştirebilir. Çoğu zaman kadınların kullandıkları çantaların farklı malzemelerden üretildikleri açıktır. Örneğin hiçbir kadın bez çanta yapımının pratikliğinden ve sağlıklı kullanımından haberdar değildir. O zaman bu tarz çantaları daha da arttırmak gerekecektir.

Bez Çantalar Nasıl Yapılır?

Bez çanta yapımı aslında oldukça basittir. Kaliteli ve sağlam bir bez kumaşının sevilen desenli bölümü seçilerek çanta yapılmaya başlanabilir. Bez kumaşların bazıları çok ince olduğundan yırtılma ya da içini gösterme sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle seçilen çanta bezi oldukça kaliteli ve sağlam olmalıdır. Çanta yapılırken bir de içerisine mümkünse su geçirmeyen bir astar çekilmelidir. Astarsız çantalar herhangi bir ıslaklık durumunda içerisine su alacağından ürünlere zarar verecektir. Oysa su geçirmeyen astara sahip olan çantalarda böyle bir problem yaşamak neredeyse imkansız olur. Çantanın bez kısmı ıslansa bile içerisindeki astar ürünlerin ıslanmasına izin vermeyecektir.

Neden Bez Çanta?

Bez çantalar diğer çantalara göre hem çok daha sağlıklıdır, hem de kullanımı rahattır. Deri ve süet çantalar genellikle hayvan kürkünden yapıldığından sağlık açısından sorunlar yaratabilir. Ayrıca bir hayvanın kürk için canlı canlı katledilmesi de hayvan haklarına karşı bir saldırıdır. Kürkün kalitesi yalnızca ait olduğu hayvan üzerinde hoş bir görüntü oluşturur. Oysa bez çanta yapımı içerisinde kimyasal yapıştırıcı bile barındırmaz. Çünkü bez çantanın yapıştırılmaya değil daha çok dikilmeye ihtiyacı vardır. Çanta dikilmezse yapıştırıcının etkisi bir süre sonra geçtikten ve çanta esnemeye başladıktan sonra birleşim noktaları açılmaya başlar. Bu da bir süre sonra çantanın yeniden dikilmek zorunda kalması anlamına gelir. O nedenle dikişli bez çantalar her zaman daha uzun süre kullanışlı olur.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir