Tüketim ürünlerinin yarattığı çöp yığınları ve kaynak israfına temiz bir  çözüm, geri dönüşüm. Ürünün yaşam eğrisinin devamlı bir birini takip etmesi, kullanım süresinin uzaması ve doğaya terk edilmemesi ideal bir kullanımı ifade etmektedir.

Gelecek nesilleri ne kadar düşünüyoruz? Etrafımızda çöp yığınları gördüğümüzde bu bizi ne kadar rahatsız ediyor? Bu basit sorulara vereceğiniz kısa cevaplar sizin geri dönüşüm için ne kadar faydalı olacağınızı ortaya koyacaktır. Bir birini dairesel takip eden oklar sizin için ne ifade ediyor? Konuyu derinleştirmeye başladık, düşündünüz mü  bu okları daha önce? Bir adım daha ileri gidelim, yaşam alanlarınızda geri dönüşüm kutuları talep ettiniz mi yada aktif kullanıyormusunuz? Sanırım konu hakkında yaklaşımınızı ortaya koyacak cevapları verdiniz. Bu sorular sorulduğunda karşı soru olarak, ben gazetemi yada plastik artıklarımı dönüşüm sistemine dahil ettim de, görmüyor musunuz falan fabrika yada filan işletme ne kadar atık bırakıyor onun yanında benim ambalaj atıklarım nedir ki? İşte burda en büyük motivasyonsuzluk başlıyor. Bırakın canım siz kötü örnek olmaz, siz bir yerden başlayın.

Kitlesel bilinç ve kitlesel katılım bu kötü örneklerin karşısında çok daha büyüktür. Bunu da boşverin, çevre konusunda duyarlı bir toplumun konuya işletmerin konuya hassasiyet göstermesinde ne kadar etkili olacağını düşünün. Biraz daha konu netleşmeye başladı. Kitlesel geri dönüşüm için kilit ürünler, ambalaj atıklarıdır. Kullandığınız hazır yemek malzemerinden, aldığınız peynirin kutusundan yada taşıma çantantasından ambalaj atıkları çıkacaktır. İdeal çevre kuralı israf etmemek ve tekrar kullanmaktır, ikinci kural ise doğru geri dönüşüm kanalına ürünü ulaştırmaktır.

Her birey kendi ambalaj atıklarını dönüşüm sistemine dahil edecek yolları bulacak, bu bilinci paylaşacak ve izleyecek çevresindeki olumlu gelişmeleri.

Temiz Dünya İçin Geri Dönüşüm